Strona Główna    |   Zdrowie psychiczne    |   Zdrowie fizyczne    |   Religia i duchowość    |   medytacja Zen

|   Qi Gong    |   Uzdrawianie Qi   |   Seksualność    |

Kursy    |    Glosariusz    |    Biblioteka    |    Linki - Katalog Stron    |   Kontakt

 

Seksualność i partnerstwo

 

Terapia seksualna
Tantra

 

Życie seksualne człowieka ma wiele aspektów i wymiarów.
Z jednej strony zawiera w sobie doznania fizyczne i cielesne, będąc poprzez to narzędziem do bardziej konkretnego kontaktu ze swoją fizycznością (umożliwia np. lepsze zrozumienie napięć swojego ciała, bardziej świadome odbieranie stanu swojego ciała), a z drugiej strony zawiera w sobie szereg wymiarów, które wykraczają poza samą fizyczność. Bardzo mocno przenika się z naszą psychiką. 
Stąd też wiele szkół psychologii bardzo mocno wiązało ze sobą zdrowie psychiczne i seksualność - źródeł wielu zakłóceń psychicznych dopatrywało się w zakłóceniu sfery seksualnej. 

Seksualność bardzo mocno wiąże się ze sferą emocjonalności. Chociaż wydaje się, że szczególnie istotnym motywem aktywności seksualnej jest pragnienie doświadczenia przyjemności płynącej z seksu, to jednak przyglądając się temu zagadnieniu nieco bliżej, okazuje się iż znacznie ważniejszym motywem dążenia do aktywności seksualnej jest potrzeba wymiany emocjonalnej między partnerami. Bez tej wymiany emocjonalnej, kontakty seksualne szybko stają się jałowe i nudne. 
z drugiej zaś strony - kiedy istnieje więź emocjonalna pomiędzy partnerami i gdy istnieje pomiędzy nimi jakiś przepływ emocji - to stan ten bardzo mocno intensyfikuje doznania seksualne, w tym doznanie przyjemności. 

Fakt, że szczególnie istotnym motywem podejmowania aktywności seksualnej jest potrzeba wymiany emocjonalnej pomiędzy partnerami, potwierdzają piosenki o tematyce miłosnej i erotycznej. Bardzo często występującym w nim motywem jest kwestia poczucia samotności (w stylu "I feel so lonely tonight") i przekroczenia tego odczucia, dzięki nawiązaniu jakiejś relacji damsko-męskiej. 
Oczywiście budowanie dojrzałej relacji mężczyzny i kobiety nie polega na samym tylko wytworzeniu relacji seksualnej - wymaga doskonalenia swoich postaw życiowych wobec partnera, takich jak rozwój tolerancji, akceptacji, życzliwości, umiejętność uwalniania się od lęków i napięć wewnętrznych itd.

Tym niemniej zrozumienie, że faktycznym istotnym motywem dążenia do bliskości seksualnej jest potrzeba wymiany emocjonalnej z partnerem, otwiera drogę do bardziej świadomego i satysfakcjonującego pożycia intymnego i wspiera naszą psychiczną dojrzałość.

W przeciwnym razie niektóre osoby próbują nudę i jałowość seksualną przerwać poprzez szykanie coraz to nowych form stymulacji, typu uczestnictwo w najróżniejszych seks-party, czy poszukiwanie bardziej perwersyjnych form seksualności, co w istocie jest jedynie ucieczką przed faktycznym problemem, którym jest właśnie brak kontaktu i wymiany emocjonalnej. 

W ramach tego powiązania seksualności i psychicznej dojrzałości człowieka możemy wskazać jeszcze kilka bardzo istotnych szczegółów. Satysfakcjonujące pożycie seksualne, w którym partnerzy są świadomi wymiany emocjonalnej pomiędzy nimi, sprzyja postawie zaakceptowania swojej fizyczności. 
Jak wiadomo dla wielu osób bardzo dokuczliwym elementem życia psychicznego jest nieakceptowanie wszystkich elementów swojej fizyczności (typu: mam za duży nos, za grube/chude nogi, za dużo/mało włosów, tłuszczu ... itd.) czy też trudności z zaakceptowaniem swojego procesu starzenia się (obawy typu, że nie jest się już tak atrakcyjnym, jak kiedyś itp.). 
Pożycie seksualne, w którym jest miejsce na kontakt emocjonalny, pomaga w nawiązaniu lepszej relacji ze swoją fizyczności, a poprzez to wspiera proces zaakceptowania siebie.

 

 

Głębia psychiczna w kontakcie seksualnym

Poszukiwanie satysfakcji z pożycia seksualnego jest czymś dla człowieka naturalnym. 
Istotne jest jednak zrozumienie jakie czynniki decydują o tym, czy nasze kontakty intymne faktycznie przynoszą nam zadowolenie, radość i poczucie bezpieczeństwa.  

Zazwyczaj mamy taka skłonność, że poziom naszego zadowolenie z aktywności seksualnej uzależniamy bardzo mocno od jakichś walorów partnera - np. od tego, czy jest odpowiednio atrakcyjny, odpowiednio miły itp. 
Tymczasem równie istotnym czynnikiem jest to, jak my sami jesteśmy dojrzali i gotowi do satysfakcjonującego kontaktu seksualnego. Na ile potrafimy po prostu być ze swoim partnerem podczas gry miłosnej i współżycia. 
Ta z pozoru prosta, ale wymagająca jednak pewnego treningu umiejętność rozwija się wraz z nasza zdolnością zrelaksowania się i uwolnienia się od stresów i napięć dnia codziennego, a także wraz ze zdolnością wyciszania swoich myśli, które budują mur pomiędzy nami a partnerem. Pretensje, nie wybaczone urazy i szereg innych naszych zastrzeżeń wobec partnera powodują, że satysfakcja płynąca ze wzajemnej intymnej relacji jest znacznie zmniejszona i mało zadowalająca.

Jeżeli będziemy w stanie wyłączyć te wszystkie myśli pełne zastrzeżeń wobec partnera (gdy uświadomimy sobie, że nasze myśli zależą od nas, i że jesteśmy w stanie po prostu przestać myśleć na dany temat), gdy wyciszymy swój umysł i po prostu będziemy w kontakcie podczas wzajemnej intymności, to wtedy życie seksualne sprawi nam o wiele więcej radości; przestanie być jałowe, a zacznie stawać się coraz głębsze.

Wzajemny taniec dwóch istot złączonych w grze miłosnej jest z jednej strony wewnętrznym poruszeniem, emocją, namiętnością i magnetyzmem, a z drugiej strony jest także ciszą. 
Cisza podczas wzajemnej intymności zarówno poglebia przyjemność fizyczną płynącą z seksu, jak i nadaje doznaniom psychicznym więcej radości, lekkości i kreatywności. 
Nie chodzi oczywiście o konkretną cisze w pomieszczeniu, w którym ma miejsce kontakt intymny - nic nie stoi przecież na przeszkodzie, aby włączyć odtwarzać z muzyką, która nam odpowiada. 
Chodzi raczej o cisze wewnętrzną, która jest kontemplowaniem tego, co doznajemy we wzajemnym kontakcie. 
Pierwszym punktem takiej kontemplacji podczas chwil bliskości jest życzliwość wobec samego siebie. Dzięki tej akceptacji i życzliwości wobec siebie, budzi się w nas także życzliwość i akceptacja wobec partnera. 
Jeśli będziemy bardziej obserwować to co doznajemy we wzajemnej bliskości - obserwować doznania dotyku, odczuwać swoje ciało i oddech, obserwować swoje emocje, to naturalnie to pogłębi nasz odbiór tych chwil.

To my sami decydujemy, czy pożycie seksualne - bliskość, gra miłosna i współżycie - staną się dla nas okolicznością do głębszego odczuwania siebie, partnera i świata, czy też  będą jedynie mało-świadomym powtarzaniem odruchów, z których niewiele wynosimy.   

 

  
 



Strona Główna  | Zdrowie psychiczne  | Zdrowie fizyczne  | Religia i duchowość  | medytacja Zen  | Dzogczen  | Tantra  | Seksualność

Kursy  Uzdrawianie Qi | Qi Gong | Glosariusz  | Biblioteka  | Linki - Katalog Stron  | Kontakt

 
Góra Strony